Feed Posts

Παρασκευή 25 Ιουλίου 2014

Νίκησε ο Aστέρας Τρ.την Ροβανιέμι με 4-2. πρόκριση.βίντεο

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 4-2 τη Ροβανιέμι στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" και πήρε την πρόκριση για τον γ' προκριματικό γύρο του.. Europa League. Δύο γκολ ο Ντε Μπλάσις, από ένα Μπακασέτας και Κουρμπέλης. Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για τους Αρκάδες που θα αντιμετωπίσουν τη Μάιντς. To live του αγώνα Η εικόνα του αγώνα Πάμπλο Ντε Μπλάσις. Ο… θαυματουργός κοντός του Αστέρα Τρίπολης πήρε για ακόμη μία φορά από το χέρι τους Αρκάδες και τους οδήγησε στην πρώτη τους ευρωπαϊκή νίκη! Ο Αργεντινός σκόραρε δύο φορές στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης κόντρα στη Ροβανιέμι και λύτρωσε την ομάδα του Στάικου Βεργέτη τη στιγμή που οι Φιλανδοί είχαν ισοφαρίσει σε 2-2 παρά το ότι έπαιζαν με 10 ποδοσφαιριστές! Όλα άρχισαν ρόδινα για τον Αστέρα στην Τρίπολη. Το πρώτο επίσημο ματς της νέας σεζόν έφερε τους κιτρινομπλέ μπροστά στο σκορ με 2-0, με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κουρμπέλης με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Αστέρα και ο Ντε Μπλάσις με εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έδιναν σκορ πρόκρισης στην ομάδα από την Αρκαδία. Αν συνυπολογίσει κανείς και το ότι στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας των Φιλανδών για την ανατροπή στον Μάσα, τότε προκύπτει ότι αυτή η πρόκριση δεν μπορούσε να… αμφισβητηθεί. Κι όμως, η Ροβανιέμι έβαλε δύσκολα στον Αστέρα. Το 2-0 έγινε 2-2 μέσα σε εννιά λεπτά με δύο γκολ του Λαχτενμάκι. Η άμυνα της ελληνικής ομάδας παρουσίασε κενά που βλέπουμε σε παιδικά πρωταθλήματα και οι 4000 θεατές που βρέθηκαν στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης αγχώθηκαν… Η λύση παρόλα αυτά  υπήρχε και ήρθε από τον Πάμπλο Ντε Μπλάσις. Με την παράδοξη ικανότητα που έχει ο Αργεντινός στις κεφαλιές, νίκησε την άμυνα της Ροβανιέμι και έκανε το 3-2 μέσα σε αποθέωση. Από εκείνο το σημείο ο Αστέρας έπαιξε πιο συγκεντρωμένα και το 4-2 από τον Μπακασέτα προέκυψε μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες των Αρκάδων. Ο Έλληνας επιθετικός ήρθε από τον πάγκο και με κοντινή προβολή σφράγισε την ιστορική πρώτη νίκη του Αστέρα Τρίπολης στην Ευρώπη. Σχόλιο αγώνα Ο Αστέρας προηγήθηκε 2-0, έχασε απίστευτες ευκαιρίες για να πετύχει και τρίτο γκολ και η Ροβανιέμι των 10 ποδοσφαιριστών κατάφερε να φτάσει στο 2-2 μέσα σε εννιά λεπτά. Μετά το σοκ, οι Αρκάδες μπόρεσαν να βρουν τη συγκέντρωση τους και με οδηγό τον Ντε Μπλάσις που σκόραρε το 3-2 (αλλά έχασε και μοναδικές ευκαιρίες), έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στην Ευρώπη. MVP Ο Πάμπλο Ντε Μπλάσις χωρίς αμφιβολία ήταν ο άνθρωπος που σημάδεψε το ματς. Με δύο γκολ και πολλές ενέργειες που ώθησαν επιθετικά τον Αστέρα, έδωσε στον Αστέρα την πρόκριση. Αδύναμος κρίκος Ο τερματοφύλακας των Φιλανδών δεν μέτρησε σωστά τη φάση με τον Μάσα, ανέτρεψε τον παίκτη του Αστέρα και η ομάδα του έμεινε με 10 παίκτες. Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λούι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Ουσέρο, Κουρμπέλης (71' Μπακασέτας), Μάσα (75' Μουνάφο), Ντε Μπλάσις, Ρόλε, Μπαράλες (69' Μπαντιμπανγκά). Ροβανιέμι: Σάλγκρεν, Σάξμαν, Μαγιάβα, Λαντενμάκι, Ομπιλορ, Οκόνεν, Μακιτάλο, Οτάρου (45'+5' Φόρσμαν), Νιάσι (84' Λάχτινεν), Γκέι, Κόκο (71' Εμενίκε). http://www.contra.gr/