Feed Posts

Παρασκευή 18 Ιουλίου 2014

Γιουρόπα Λιγκ: Ροβανιέμι - Αστέρας Τρίπολης 1 - 1.Βίντεο

Γιουρόπα Λιγκ: Ροβανιέμι - Αστέρας Τρίπολης 1 - 1 Προβάδισμα πρόκρισης για τους Αρκάδες.Γιουρόπα Λιγκ: Ροβανιέμι - Αστέρας Τρίπολης 1 - 1.Προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη ..
φάση του Γιουρόπα Λιγκ πήρε ο Αστέρας Τρίπολης, που απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 (2΄ Λαντενμάκι - 10΄ Σανκαρέ) απέναντι στη γηπεδούχο Ροβανιέμι, την οποία θα υποδεχθεί την ερχόμενη Πέμπτη στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Το ξεκίνημα ήταν πάντως «εφιαλτικό» για την ομάδα της Πελοποννήσου, καθώς πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα το αρκαδικό συγκρότημα βρέθηκε να κυνηγά την ανατροπή του σκορ. Συγκεκριμένα, σε εκτέλεση φάουλ ο Λαντενμάκι βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μπαντή και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν πάντως να ισοφαρίσουν γρήγορα, συγκεκριμένα δε στο 10ο λεπτό, σε μια πανομοιότυπη φάση: ο Ρόλε εκτέλεσε από μακριά το φάουλ αλλά έδωσε αρκετό «βάθος» στο χτύπημα, ο Σανκαρέ πήδησε επίσης μόνος και έγραψε το 1-1 με τον ίδιο τρόπο. Ο Αστέρας κυριάρχησε στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, είχε καλή κυκλοφορία αλλά ήταν «φλύαρος» κι εκτός από ένα σουτ του Ντε Μπλάσις που απέκρουσε στη γωνία του ο Σάλγκρεν, δεν είχε άλλη ευκαιρία. Ο Αστέρας απείλησε πάλι στο 52΄, με το αριστερό σουτ του Μπακασέτα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι. Η Ροβανιέμι αμυνόταν μαζικά, αλλά οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη δεν είχαν την υπομονή για να διασπάσουν την ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων. Ως εκ τούτου αναλώθηκαν σε κάποια σουτ χωρίς αποτέλεσμα, με τους Ρόλε στο 62΄ (κόντραρε) και Μουνάφο στο 80΄, ενώ στο 81΄ ο Μπαντής χρειάστηκε να επέμβει σε δύο χρόνους για να εξουδετερώσει το σουτ του Οτάρου. Η ελληνική ομάδα έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να σημειώσει την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της στο 85΄, όταν στο γύρισμα του Μπαντιμπαγκά ο Μπαράλες «τσίμπησε» την μπάλα αλλά αυτή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιλένκο Βουκαντίνοβιτς (Σερβία) ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μακιτάλο, Μαγιάβα, Λάχτινεν - Παντελιάδης, Λούι, Μπαντιμπανγκά ΡΟΒΑΝΙΕΜΙ (Γιούχα Μάλινεν): Σάλγκρεν, Λαντενμάκι, Μαγιάβα, Όμπιλορ, Οκόνεν, Μακιτάλο, Οτάρου (88΄ Βιρτάνεν), Σάξμαν, Κόκο (23΄ Λάχτινεν), Γκέι, Νιάσι (90΄+ Μπατσού). ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Λούι, Γκοϊάν, Ουσέρο, Ρόλε (73΄ Μουνάφο), Κουρμπέλης, Ντε Μπλάσις (90΄+ Ζησόπουλος), Μπαράλες, Μπακασέτας (65΄ Μπαντιμπανγκά).