Feed Posts

Παρασκευή 19 Σεπτεμβρίου 2014

Πικρή πρεμιέρα ο Παναθηναϊκός, ήττα (1-2) από Ντιναμό Μόσχας

Πικρή πρεμιέρα στους ομίλους ο Παναθηναϊκός, ήττα (1-2) από Ντιναμό Μόσχας.Η Ντιναμό ήταν πιο έτοιμη ομάδα, αφού στο ρωσικό.. πρωτάθλημα έχουν ήδη διεξαχθεί επτά αγωνιστικές και δεν χρειάστηκε πολύ χρόνο για να επιβάλλει το παιχνίδι της. Οι Ρώσοι κυκλοφορούσαν σωστά και γρήγορα την μπάλα, απέναντι σε έναν αντίπαλο που έψαχνε την ευκαιρία να χτυπήσει στο transition. Σε μια τέτοια φάση Καρέλης και Πράνιτς άλλαξαν ταχύτατα μεταξύ τους αλλά στη σέντρα του Κροάτη οι αμυντικοί πρόλαβαν τον Κλωναρίδη, στο 3ο λεπτό. Η Ντιναμό απάντησε στο 7΄ με άστοχη κεφαλιά του Κουράνι και στο 9΄ με νέα κεφαλιά του Κοκόριν, που απέκρουσε ο Κοτσόλης. Στο 22΄ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Νάνο γύρισε στον Πράνιτς, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα άουτ. Από εκείνο το σημείο και ύστερα, όμως, οι φιλοξενούμενοι έγιναν απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα και αφού στο 28ο λεπτό η βολίδα του Ντζούτζακ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κοτσόλη, άνοιξαν το σκορ στο 40΄ με τον διεθνή Κοκόριν να μπαίνει κάθετα στην (άδεια) άμυνα και να πλασάρει τον Κοτσόλη. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με νέο γκολ για τους Ρώσους, οι οποίοι διπλασίασαν στο 50΄ με τον Ιόνοφ. Σε νέα στοχευμένη επίθεση από τη δεξιά πλευρά, που ήταν η Αχίλλειος πτέρνα του Παναθηναϊκού, ο σκόρερ δέχθηκε την μπάλα στο πίσω δοκάρι, απόφυγε και τον Κοτσόλη κι έκανε εύκολα το 0-2, ενώ στο 54΄ η Ντιναμό είχε νέο δοκάρι, σε εκτέλεση φάουλ του Νομπόα. Ο αγώνας φαινόταν να έχει πάρει άσχημη τροπή, καθώς οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου έδειχναν απογοητευμένοι και κινδύνευαν σε κάθε επίθεση των αντιπάλων τους, αλλά το γκολ του Ντίνα στο 63΄ με κεφαλιά, στη σέντρα του Νάνο, έβαλε «φωτιά» στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και ξανάδωσε κίνητρο στους «πράσινους». Ο Παναθηναϊκός άρχισε να πιέζει και ο Γκαμπούλοφ να πιάνει… δουλειά, με τον Ρώσο τερματοφύλακα να αποκρούει στο 72΄ το σουτ του Καρέλη και στο 74΄ να εξουδετερώνει την προσπάθεια του Δώνη, ενώ στο 80΄ ο Κοτσόλης αποσόβησε το 1-3 προ του Ιόνοφ, στην τελευταία αξιόλογη φάση της αναμέτρησης. Με εντός έδρας ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον 5ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ ο Παναθηναϊκός, καθώς η Ντιναμό Μόσχας επικράτησε με 2-1 στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στην ευρωπαϊκή επιστροφή των «πράσινων» στην ιστορική έδρα τους. http://www.naftemporiki.gr