Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2014

Ατρόμητος - Ολυμπιακός 1-0 (vid) - Tο γκόλ ο Καραμάνος

Ατρόμητος - Ολυμπιακός 1-0 (vid)
ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΔΩ ΣΤΟΝ ΚΡΑΧΤΗ-ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ!!!!
Ατρόμητος - Ολυμπιακός 1-0 (vid).Ο Τάσος Καραμάνος, που από το καλοκαίρι θα φοράει την φανέλα του Ολυμπιακού, έκοψε από νωρίς..
το αήττητο των «ερυθρολεύκων» στο πρωτάθλημα, χαρίζοντας στον Ατρόμητο του Σα Πίντο τη νίκη με 1-0! Ένας εξαιρετικός και πολύ καλά διαβασμένος και στημένος στο γήπεδο, Ατρόμητος υπέταξε τον Ολυμπιακό στο Περιστέρι με 1-0 -με μεγάλο πρωταγωνιστή έναν μελλοντικό ερυθρόλευκο, τον Τάσο Καραμάνο, που έβαλε το γκολ- και έχει κάθε λόγο να ονειρεύεται μία καλύτερη συνέχεια, ειδικά από την στιγμή που ατενίζει από την κορυφή τις άλλες ομάδες. Το ντεμπούτο του Ρικάρντο Σα Πίντο συνοδεύτηκε με την πρώτη του νίκη ως προπονητής απέναντι στον πειραϊκό σύλλογο. Έναν Ολυμπιακό που έβγαλε αρκετά προβλήματα και στον αμυντικό τομέα αλλά και το δημιουργικό και το επιθετικό του πλάνο και δικαιολογημένα έφυγε με την ήττα από το γήπεδο. Ήταν μία ήττα που θα πρέπει να... αφυπνίσει για τα καλά τους ερυθρόλευκους για την συνέχεια. ADVERTISEMENT Με... συνταγή Τσάμπιονς Λιγκ ο Μίτσελ Ο Μίτσελ πήγε σε επιλογή ενδεκάδας Τσάμπιονς Λιγκ στο ματς με τον Ατρόμητο. Ο σχηματισμός των Πειραιωτών σε 4-4-1-1 είχε ως εξής: Ρομπέρτο κάτω από τα γκολπόστ, Ομάρ δεξιά στην άμυνα, αριστερά ο Μαζουάκου, τα δύο στόπερ οι Μποτία και Αμπιντάλ, στον άξονα οι Μιλιβόγιεβιτς, Κασάμι μαζί με τους Μανιάτη και Αφελάι που έβγαιναν στα δύο άκρα, επιτελικός ο Τσόρι και κορυφή ο Μήτρογλου. Στην εξέλιξη του αγώνα ο Ισπανός έπαιξε και με 4-4-2 σε ρόμβο και με κλασικό 4-4-2. Η πρώτη ενδεκάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο Ο Πορτογάλος Σα Πίντο στο πρώτο του ματς με τον Ατρόμητο κατέβασε την ομάδα με διάταξη 4-4-2. Στον Ατρόμητο ο Τσενάμο θα είναι κάτω από τα γκολπόστ, οι Νάστος, Φυτανίδης, Ταυλαρίδης και Κοντοές στην άμυνα, στον άξονα οι Δημούτσος και Πίτου Γκαρσία, στα δύο άκρα οι Ουμπίδες και Καραμάνος και κορυφή οι Ναπολεόνι και Παπάζογλου. Στην  επανάληψη ο Σα Πίντο βέβαια έκανε πιο αμυντικογενές το σχήμα του αλλάζοντας τον σχηματισμό του.   Πρώτη ενέργεια από τον Τσόρι Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στο ματς με τον Τσόρι, που απέφυγε εξαιρετικά δύο αντιπάλους για να κάνει ένα σουτ που δεν ανησύχησε όμως τον Τσενάμο. Στο 5ο λεπτό ακολούθησε μία ωραία προσπάθεια και γύρισμα από τον Μήτρογλου με τον γκολκίπερ του Ατρομήτου να μπλοκάρει και πάλι. Στο 7ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά την αντίπαλη εστία με τον Παπάζογλου να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά μετά την σέντρα του Καραμάνου. Γενικότερα το ματς από το ξεκίνημά του είχε ρυθμό και φάσεις. Στο 11' μετά από πολύ καλή συνεργασία των παικτών του Ολυμπιακού η μπάλα έφτασε στον Μιλιβόγιεβιτς που έκανε ένα καλό σουτ άουτ. Μεγάλες ευκαιρίες με Καραμάνο και Παπάζογλου Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει πρόβλημα στα άκρα του στην άμυνα αλλά και στο κέντρο της και οι παίκτες των Περιστεριωτών με την ταχύτητα και την τακτική τους, του δημιούργησαν "ζητήματα" στα μετόπισθεν. Στο 22ο λεπτό ο Ατρόμητος έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Παπάζογλου να βρίσκει τον Δημούτσο, αυτός να γυρίζει στον Καραμάνο που ουσιαστικά σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 24'οι γηπεδούχοι έχασαν και άλλη πολύ καλή ευκαιρία. Ήταν στο 24ο λεπτό με πρωταγωνιστή ξανά τον Καραμάνο, που μετά από μοναδική ασίστ του Ναπολεόνι βρέθηκε απέναντι από τον Ρομπέρτο αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Το 1-0 ο Καραμάνος, εξαιρετικός και με φάσεις ο Ατρόμητος Στο 30ό λεπτό ο Ατρόμητος κατάφερε να δείξει ξανά γιατί αποτελεί διαρκώς μία ομάδα που προξενεί "πονοκεφάλους" στον Ολυμπιακό. Ο Παπάζογλου έκανε κακό κοντρόλ αλλά ο Καραμάνος από κοντά με σουτ έκανε το σκορ 1-0 για τον Ατρόμητο μέσα σε αποθέωση. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να πιέζουν τον Ολυμπιακό και ενώ έβγαλαν και άλλες φάσεις για γκολ. Στο 35' με τετ α τετ του Ναπολεόνι αλλά και δύο λεπτά μετά πάλι με τον Ιταλό. Έτσι έκλεισε το πρώτο μέρος με τον Ολυμπιακό να έχει μία αρκετά κακή εικόνα και τον Ατρόμητο με μία πολύ καλή παρουσία από το 22' και μετά να προηγείται στο σκορ. Ερυθρόλευκη αντίδραση και πίεση Με τον Ολυμπιακό να μην έχει κάνει ένα καθόλου καλό πρώτο μέρος ο Μίτσελ αντέδρασε βάζοντας τον Ντουρμάζ στην θέση του Τσόρι. Οι ερυθρόλευκοι πρέσαραν από την αρχή και έβγαλαν φάσεις με Μήτρογλου και Αφελάι δίχως όμως να μπορέσουν να απειλήσουν αισθητά. Στο 71' μία καλή σέντρα σουτ του Μανιάτη αποκρούστηκε από τον Τσενάμο και ενώ ο Ατρόμητος εξακολούθησε να είναι πολύ καλά στημένος και διαβασμένος. Στο 73' ο Ολυμπιακός έκανε και άλλη φάση δίχως όμως να καταφέρει να βρει δίχτυα. Έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια του Μαζουακού που μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, αλλά κανείς συμπαίκτης του δεν βρέθηκε να κάνει το 1-1. Προς το τέλος της αναμέτρησης και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο (σ.σ. μαζί με τις καθυστερήσεις) πίεσε για τα καλά τον Ατρόμητο. Υπήρξε βέβαια και η φάση του σκληρού φάουλ του Ταυλαρίδη πάνω στον Αφελάι που σήκωνε και κάρτα. Μία φάση όπου δεν δόθηκε καμία παράβαση, προκαλώντας δικαιολογημένα ένταση και νεύρα από μεριάς του Ολυμπιακού. Η τελική... αντεπίθεση όμως βρήκε τους γηπεδούχους ξανά σε ετοιμότητα. Κράτησαν το υπέρ τους 1-0 με τον κόσμο να φωνάζει ρυθμικά το όνομα της ομάδας και να τραγουδά για αρκετά λεπτά για τη νίκη.  Αναμφίβολα ήταν η δευτερή αρκετά κακή αγωνιστική για τον Ολυμπιακό μετά την ισοπαλία στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό. Το δεύτερο φετινό ματς όπου εμφάνισε τοσο αρνητική εικόνα, γεγονός που προβλημάτισε έντονα τον Μίτσελ. Πιθανότατα ο Ολυμπιακός έκανε το χειρότερο φετινό του ματς. Ο Ατρόμητος κατά τα άλλα ξεκινά την εποχή του Ρικάρντο Σα Πίντο με πολλά χαμόγελα. Χαμόγελα για την πολύ καλή εμφάνισή του κόντρα σε μία ομάδα τέτοιου βεληνεκούς αλλά και για το πολύ καλό κοουτσάρισμα του Πορτογάλου. MAN OF THE MATCH: Ο Καραμάνος. Ο νεαρός άσος που το καλοκαίρι θα είναι κάτοικος Πειραιά έκανε ένα πολύ καλό ματς. Ήταν μία πολύ καλή εμφάνιση από τον νεαρό μεσοεπιθετικό που έβαλε γκολ και είχε αρκετές ευκαιρίες, ταλαιπωρώντας για τα καλά την αντίπαλη άμυνα. Θα μπορούσε να είχε σκοράρει τουλάχιστον ακόμα μία φορά. ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Για τον Ατρόμητο οι Ναπολεόνι και Δημούτσος είχαν ιδιαίτερα θετικό πρόσημο. Ο πρώτος δημιουργικά και επιθετικά και ο δεύτερος σε τακτικό και αμυντικό κομμάτι. Καλή εμφάνιση και από τον Τσενάμο και σημαντική προσφορά από τον Πίτου Γκαρσία. Από μεριάς Ολυμπιακού ουσιαστικά ξεχώρισαν οι Ρομπέρτο με τις επεμβάσεις του και ο Μιλιβόγιεβιτς, που ήταν ο κορυφαίος παίκτης του ερυθρόλευκου άξονα όσον αφορά στο αμυντικό σκέλος. Και ο Κασάμι προσπάθησε αρκετά, δίχως όμως να φτάσει με τίποτα στο επίπεδο άλλων αγώνων. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Με αρκετά προβλήματα η αμυντική γραμμή του Ολυμπιακού. Τόσο τα άκρα του και κυρίως ο Ομάρ όσο και τα στόπερ και ιδίως ο Μποτία. Και σε θέματα ταχύτητας αλλά και ως προς την κάλυψη προσώπων και χώρων. Οι ερυθρόλευκοι εκτός των άλλων είχαν "ζητήματα" και μεσοεπιθετικά αλλά και δημιουργικά. Ειδικά σε κάποιες στιγμές η ανάπτυξή τους γινόταν εντελώς ανορθόδοξα και μονοδιάστατα. Συνολικά από πλευράς Ολυμπιακού ήταν λίγοι οι παίκτες που δεν υστέρησαν στον αγώνα. Σε αυτήν την κατηγορία για σήμερα σίγουρα μπαίνουν οι Μποτία, Αμπιντάλ, Ομάρ (ως προς τον αμυντικό του ρόλο) και Τσόρι Ντομίνγκες. Η ΓΚΑΦΑ: Ουσιαστικά είναι η φάση του γκολ του Ατρομήτου και η αντίδραση της αμυντικής γραμμής του Ολυμπιακού και κυρίως του Μποτία. Ο ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Με λάθη και για τις δύο πλευρές η διαιτησία του Τριτσώνη και των βοηθών του. Τα... ατοπήματά του εντοπίζονται στον πειθαρχικό έλεγχο (σ.σ. κίτρινες) και στα φάουλ. Και οι δύο ομάδες είχαν τα παράπονά τους στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός κυρίως για την φάση με το σκληρό μαρκάρισμα του Ταυλαρίδη στον Αφελάι (σ.σ. που δεν δόθηκε ούτε φάουλ ούτε κάρτα) καθώς και άλλα χτυπήματα σε φάσεις από τους γηπεδούχους και ο Ατρόμητος για στιγμές, όπως το φάουλ του Μανιάτη πάνω στον Κοντοέ (όπου ο αρχηγός του Ολυμπιακού θα μπορούσε να είχε παρατηρηθεί με φάουλ και κάρτα). ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Ένας πολύ καλός, παθιασμένος, αποφασισμένος για όλα και "διαβασμένος" Ατρόμητος πήρε μία σπουδαία νίκη απέναντι στον πρωταθλητή Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάζοντας στο γήπεδο ένα ιδιαίτερα κακό πρόσωπο και με προβλήματα σχεδόν σε όλους τους τομείς του γηπέδου, γνώρισαν δικαιολογημένα και αναμενόμενα την ήττα στο Περιστέρι. Ένα εκρηκτικό εικοσάλεπτο στο Α' μέρος έφτανε στον Ατρόμητο για να βγάλει αρκετές φάσεις και να σκοράρει ένα γκολ. Σε αυτό το διάστημα μπορούσε να είχε βρει δίχτυα και σε άλλες περιπτώσεις. Στην επανάληψη όπου ο Ολυμπιακός ανέβηκε και προσπάθησε να πιέσει περισσότερο οι Περιστεριώτες είχαν κλειστεί πολύ καλά, ξέροντας το τι να περιμένουν από τον αντίπαλό τους και με συγκεκριμένο αμυντικό πλάνο. Μπλοκάροντας την ανάπτυξη του Ολυμπιακού και την κυκλοφορία του δεν του επέτρεψε σε καμία των περιπτώσεων να γίνει όσο απειλητικός έπρεπε και μπορούσε. Η ήττα αυτή αποτελεί μία πολύ σημαντική επιτυχία για τους Περιστεριώτες και τον Ρικάρντο Σα Πίντο και ένα "καμπανάκι" από την άλλη στον Ολυμπιακό λίγες ημέρες πριν τον αγώνα στο Τσάμπιονς Λιγκ με την Μάλμε. Οι ερυθρόλευκοι για ακόμα μία εκτός έδρας αναμέτρηση φανέρωσαν σημαντικά προβλήματα, με τον Ατρόμητο να αποσπά δίκαια το "τρίποντο" και βάσει εικόνας και ευκαιριών αλλά και σύμφωνα με το συνολικό του πρόσωπο στο γήπεδο. Όσο και εάν πίεσαν και προσπάθησαν στο τέλος δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με τους γηπεδούχους να σημειώνουν μία μεγάλη νίκη ιδίως από ψυχολογικής πλευράς. ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Τσενάμο, Νάστος, Κοντοές, Ταυλαρίδης, Παπάζογλου, Φυτανίδης, Δημούτσος (61' Μπάλλας), Πίτου Γκαρσία, Ούμπιδες, Ναπολεόνι (74' Φάμπιο) και Καραμάνος (82' Λαζαρίδης). ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μαζουάκου, Αμπιντάλ, Μποτία, Μιλιβόγιεβιτς, Μανιάτης (82' Φορτούνης), Κασάμι (70' Μπενίτες), Ντομίνγκεζ (60' Ντουρμάζ), Αφελάι και Μήτρογλου. Πατήστε εδώ για να δείτε το γκολ και τις φάσεις του αγώνα στο Περιστέρι.